Start » Filologia Nowogrecka » Zespół tańców greckich

Zespół tańców greckich

Pierwszy zespół Fundakia powstał w połowie lat 90-tych w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Składał się ze słuchaczy kursów języka greckiego i miłośników tańca ludowego. Adepci trudnej sztuki tanecznej stawiali swoje pierwsze kroki pod czujnym okiem pani profesor Małgorzaty Borowskiej. Wiedzę o greckich tańcach i sposobie ich wykonania zawzięta grupa już Pracowni Studiów Helleńskich zdobywała początkowo jedynie z książek, a potem także na letnich kursów języka nowogreckiego w Grecji. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto organizować warsztaty i spotkania z greckimi tancerzami. Cechą charakterystyczną strojów występujących studentów były pompony (nawiązujące do greckich strojów ludowych) i od nich wzięła się nazwa zespołu (gr.φουντάκι – pompon).
Kolejnym etapem nauki tańców greckich – na Filologii Nowogreckiej w OBTA (teraz WAL) – były tygodniowe warsztaty prowadzone przez tancerza słynnego ateńskiego Teatru Tańca „Dora Stratu”, pana Janisa Karajanisa w latach 2003 i 2004, a następnie regularne spotkania taneczne z greckimi lektorami, panią Marią Lazaridu i panem Tanasisem Dimitriu.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

W 2009 roku, dzięki inicjatywie studentów i zaangażowaniu pani dr hab. Ireny Tsermegas (adiunkta na Wydziale Geografii UW i znawczyni ludowych tańców nowogreckich) przy IBIAL został reaktywowany zespół tańców greckich. Dla podkreślenia ciągłości istnienia zespołu, przejął on nazwę od swoich poprzedników. W aktualny skład grupy Fundakia wchodzili przede wszystkim studenci WAL, lecz byli wśród nich także przedstawiciele innych wydziałów, a nawet licealiści. Miał na koncie już kilkanaście występów, a prezentację na Festynie Archeologicznym w Biskupinie w 2011 roku.

Oddzielną inicjatywa były regularlne zajęćia poświęcone tańcom greckim prowadzone przez dr hab. Irenę Tsermegas w latach 2011-2014 oraz spotkania i warsztaty z tancerzami ateńskiego Teatru  „Dora Stratu” od 2013 roku.

Od 23 kwietnia 2018 roku sekretariat dydaktyczny filologii nowogreckiej został przeniesiony na ul. Dobrą 72.

Najnowsze wpisy FB

Mamy przyjemność zaprezentować filmy Laureatów I edycji konkursu "Antyk-Kamera-Akcja!", który został rozstrzygnięty w trakcie warsztatów "The Present Meets the Past". Gratulujemy Zwycięzcom, a także wszystkim Uczestnikom oraz Opiekunom Zespołów. Poziom zgłoszonych prac był wysoki i mamy nadzieję, że dla wszystkich Uczestników konkurs stał się okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, lecz także do zdobycia wielu cennych doświadczeń i miłych wspomnień związanych z pracą zespołową. Dziękujemy, że mogliśmy być częścią Państwa przygody z antykiem!
antykkameraakcja.wordpress.com/prace-konkursowe/
... Zobacz więcejSee Less

11/06/18  ·  

Zobacz na profilu

Grecki kryzys rozpisany na trzy powieści - po polsku.

Dwutygodnik
"Literatura kryzysu, przełamując samotność pojedynczych ofiar problemów finansowych, pełni funkcję terapeutyczną, ale niesie też spójną, ogólnonarodową interpretację katastrofy, jaka spotkała Grecję" - Renata LIS www.dwutygodnik.com/artykul/7847-gorzkie-pomarancze-literatura-kryzysu.html
... Zobacz więcejSee Less

03/06/18  ·  

Zobacz na profilu

Najnowsze piny

wordpress statistics