Start » Filologia Nowogrecka » Zespół tańców greckich

Zespół tańców greckich

Pierwszy zespół Fundakia powstał w połowie lat 90-tych w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Składał się ze słuchaczy kursów języka greckiego i miłośników tańca ludowego. Adepci trudnej sztuki tanecznej stawiali swoje pierwsze kroki pod czujnym okiem pani profesor Małgorzaty Borowskiej. Wiedzę o greckich tańcach i sposobie ich wykonania zawzięta grupa już Pracowni Studiów Helleńskich zdobywała początkowo jedynie z książek, a potem także na letnich kursów języka nowogreckiego w Grecji. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto organizować warsztaty i spotkania z greckimi tancerzami. Cechą charakterystyczną strojów występujących studentów były pompony (nawiązujące do greckich strojów ludowych) i od nich wzięła się nazwa zespołu (gr.φουντάκι – pompon).
Kolejnym etapem nauki tańców greckich – na Filologii Nowogreckiej w OBTA (teraz WAL) – były tygodniowe warsztaty prowadzone przez tancerza słynnego ateńskiego Teatru Tańca „Dora Stratu”, pana Janisa Karajanisa w latach 2003 i 2004, a następnie regularne spotkania taneczne z greckimi lektorami, panią Marią Lazaridu i panem Tanasisem Dimitriu.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

W 2009 roku, dzięki inicjatywie studentów i zaangażowaniu pani dr hab. Ireny Tsermegas (adiunkta na Wydziale Geografii UW i znawczyni ludowych tańców nowogreckich) przy IBIAL został reaktywowany zespół tańców greckich. Dla podkreślenia ciągłości istnienia zespołu, przejął on nazwę od swoich poprzedników. W aktualny skład grupy Fundakia wchodzili przede wszystkim studenci WAL, lecz byli wśród nich także przedstawiciele innych wydziałów, a nawet licealiści. Miał na koncie już kilkanaście występów, a prezentację na Festynie Archeologicznym w Biskupinie w 2011 roku.

Oddzielną inicjatywa były regularlne zajęćia poświęcone tańcom greckim prowadzone przez dr hab. Irenę Tsermegas w latach 2011-2014 oraz spotkania i warsztaty z tancerzami ateńskiego Teatru  „Dora Stratu” od 2013 roku.

Zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego podczas naszych dyżurów albo do kontaktu mailowego: psh[at]al.uw.edu.pl.

Najnowsze wpisy FB

Filologia Nowogrecka - Pracownia Studiów Helleńskich WAL UW udostępnił(a) post użytkownika Greckie Klimaty. ... Zobacz więcejSee Less

Książki przyjechały z drukarni, część z Was już pewnie nawet je ma u siebie, bo wczoraj staraliśmy się wysłać wszystkie zamówienia z przedsprzedaży. Jeśli ktoś chciałby kupić, to pol...

09/03/18  ·  

Zobacz na profilu

Najnowsze piny

wordpress statistics