Start » Filologia Nowogrecka » Zespół tańców greckich

Zespół tańców greckich

Pierwszy zespół Fundakia powstał w połowie lat 90-tych w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Składał się ze słuchaczy kursów języka greckiego i miłośników tańca ludowego. Adepci trudnej sztuki tanecznej stawiali swoje pierwsze kroki pod czujnym okiem pani profesor Małgorzaty Borowskiej. Wiedzę o greckich tańcach i sposobie ich wykonania zawzięta grupa już Pracowni Studiów Helleńskich zdobywała początkowo jedynie z książek, a potem także na letnich kursów języka nowogreckiego w Grecji. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto organizować warsztaty i spotkania z greckimi tancerzami. Cechą charakterystyczną strojów występujących studentów były pompony (nawiązujące do greckich strojów ludowych) i od nich wzięła się nazwa zespołu (gr.φουντάκι – pompon).
Kolejnym etapem nauki tańców greckich – na Filologii Nowogreckiej w OBTA (teraz WAL) – były tygodniowe warsztaty prowadzone przez tancerza słynnego ateńskiego Teatru Tańca „Dora Stratu”, pana Janisa Karajanisa w latach 2003 i 2004, a następnie regularne spotkania taneczne z greckimi lektorami, panią Marią Lazaridu i panem Tanasisem Dimitriu.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

W 2009 roku, dzięki inicjatywie studentów i zaangażowaniu pani dr hab. Ireny Tsermegas (adiunkta na Wydziale Geografii UW i znawczyni ludowych tańców nowogreckich) przy IBIAL został reaktywowany zespół tańców greckich. Dla podkreślenia ciągłości istnienia zespołu, przejął on nazwę od swoich poprzedników. W aktualny skład grupy Fundakia wchodzili przede wszystkim studenci WAL, lecz byli wśród nich także przedstawiciele innych wydziałów, a nawet licealiści. Miał na koncie już kilkanaście występów, a prezentację na Festynie Archeologicznym w Biskupinie w 2011 roku.

Oddzielną inicjatywa były regularlne zajęćia poświęcone tańcom greckim prowadzone przez dr hab. Irenę Tsermegas w latach 2011-2014 oraz spotkania i warsztaty z tancerzami ateńskiego Teatru  „Dora Stratu” od 2013 roku.

Od 23 kwietnia 2018 roku sekretariat dydaktyczny filologii nowogreckiej został przeniesiony na ul. Dobrą 72.

Najnowsze wpisy FB

Wiadomość z Dziekanatu Wydziału:
Szanowni Państwo, wnioski o przyznanie STYPENDIUM MINISTRA (wygenerowane z USOSweb, wydrukowane i podpisane, oraz dokumenty potwierdzające osiągnięcia) należy składać w sekcji studenckiej lub doktoranckiej dziekanatu Wydziału "Artes Liberales" UW, ul. Dobra 72, w nieprzekraczalnym terminie do 20 września 2018 roku.
... Zobacz więcejSee Less

27/07/18  ·  

Zobacz na profilu

02/07/18  ·  

Zobacz na profilu

28/06/18  ·  

Zobacz na profilu

25/06/18  ·  

Zobacz na profilu
wordpress statistics