Start » Filologia Nowogrecka » Zespół tańców greckich

Zespół tańców greckich

Pierwszy zespół Fundakia powstał w połowie lat 90-tych w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Składał się ze słuchaczy kursów języka greckiego i miłośników tańca ludowego. Adepci trudnej sztuki tanecznej stawiali swoje pierwsze kroki pod czujnym okiem pani profesor Małgorzaty Borowskiej. Wiedzę o greckich tańcach i sposobie ich wykonania zawzięta grupa już Pracowni Studiów Helleńskich zdobywała początkowo jedynie z książek, a potem także na letnich kursów języka nowogreckiego w Grecji. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto organizować warsztaty i spotkania z greckimi tancerzami. Cechą charakterystyczną strojów występujących studentów były pompony (nawiązujące do greckich strojów ludowych) i od nich wzięła się nazwa zespołu (gr.φουντάκι – pompon).
Kolejnym etapem nauki tańców greckich – na Filologii Nowogreckiej w OBTA (teraz WAL) – były tygodniowe warsztaty prowadzone przez tancerza słynnego ateńskiego Teatru Tańca „Dora Stratu”, pana Janisa Karajanisa w latach 2003 i 2004, a następnie regularne spotkania taneczne z greckimi lektorami, panią Marią Lazaridu i panem Tanasisem Dimitriu.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

Warsztaty tańca z Tanasisem Kalandzisem, grudzień 2014 r.

W 2009 roku, dzięki inicjatywie studentów i zaangażowaniu pani dr hab. Ireny Tsermegas (adiunkta na Wydziale Geografii UW i znawczyni ludowych tańców nowogreckich) przy IBIAL został reaktywowany zespół tańców greckich. Dla podkreślenia ciągłości istnienia zespołu, przejął on nazwę od swoich poprzedników. W aktualny skład grupy Fundakia wchodzili przede wszystkim studenci WAL, lecz byli wśród nich także przedstawiciele innych wydziałów, a nawet licealiści. Miał na koncie już kilkanaście występów, a prezentację na Festynie Archeologicznym w Biskupinie w 2011 roku.

Oddzielną inicjatywa były regularlne zajęćia poświęcone tańcom greckim prowadzone przez dr hab. Irenę Tsermegas w latach 2011-2014 oraz spotkania i warsztaty z tancerzami ateńskiego Teatru  „Dora Stratu” od 2013 roku.

Plan egzaminacyjnej sesji letniej.

Najnowsze wpisy FB

To już dzisiaj! ... Zobacz więcejSee Less

15/11/17  ·  

Zobacz na profilu

Zapraszamy do zapoznania się ofertą stypendiów NAWA: ... Zobacz więcejSee Less

15/11/17  ·  

Zobacz na profilu

Filologia Nowogrecka - Pracownia Studiów Helleńskich WAL UW udostępnił(a) post użytkownika Kulturoznawstwo - Cywilizacja Śródziemnomorska W "AL" UW. ... Zobacz więcejSee Less

❓ Czy wolno kopiować książki? ❓ Jak legalnie korzystać z wyników prac badawczych czy publikacji? ❓ Co to jest własność intelektualna? Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi podczas ...

14/11/17  ·  

Zobacz na profilu

Najnowsze piny

wordpress statistics