Start » O Pracowni Studiów Helleńskich » Historia Pracowni

Historia Pracowni

W 1997 roku, w stworzonym i kierowanym przez prof. Jerzego Axera Ośrodku Badań nad Tradycją w Polsce i Europie Środkowowschodniej (OBTA – obecnie Wydział „Artes Liberales”) przy Uniwersytecie Warszawskim, powstała z inicjatywy dr hab. prof. UW Małgorzaty Borowskiej Pracownia Studiów Helleńskich (PSH).
W roku 2003/2004 OBTA UW jako pierwszy ośrodek akademicki w Polsce otrzymał uprawnienia Centrum Egzaminacyjnego akredytowanego przy Centrum Języka Greckiego w Salonikach, instytucji greckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Wyznań Religijnych (obecnie Kultury, Edukacji i Wyznań). Oznacza to, że studenci Filologii Nowogreckiej mają możliwość złożenia odpowiedniego egzaminu i otrzymania dyplomu poświadczającego poziom znajomości języka nowogreckiego (Certificate of Attainment in Greek –Πιστοποίηση Ελληνομάθειας) i uznawanego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Egzamin organizowany jest na sześciu poziomach raz w roku w maju. Więcej informacji znajduje się na poświęconej mu stronie.
Najlepsi studenci zarówno studiów licencjackich jak i podyplomowych mają szansę otrzymania stypendiów na letnie kursy językowe organizowane na Uniwersytecie Ateńskim i Salonickim, na studia częściowe w Grecji i na Cyprze w ramach programu Erasmus Plus a niektórzy także na roczne stypendia badawcze.
Od początku istnienia PSH rozwijane są projekty badawcze, w których aktywny udział biorą także studenci Filologii Nowogreckiej. Między innymi przekłady studentów ukazały się w kolejnych tomach serii „Arcydzieła literatury nowogreckiej”, pod red. M. Borowskiej (Warszawa, wyd. DiG) wydawanych od 2004, książce – Z Parnasu i Olimpu. Przegląd greckiej literatury współczesnej, pod red. Pawła Krupki, wyd. Heliodor 2004 oraz w licznych zbiorach dwujęzycznych zbiorkach poezji. Nasi studenci włączeni także zostali do zespołu badającego Źródła filhellenizmu polskiego.
W latach 2005-2010 PSH działał amatorski „klub filmowy” – później w ramach Koła Śródziemnomorskiego – prezentujący osiągnięcia współczesnego kina greckiego w wersji oryginalnej, w oparciu o zbiory własne Pracowni. Dzięki współpracy z Ateńskim Teatrem Tańca „Dora Stratu” oraz warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Grecji organizowane były i wciąż są warsztaty tańca greckiego dla wszystkich zainteresowanych studentów, prowadzone przez zawodowych tancerzy teatru. Na cyklicznych Wieczorkach Greckich studenci i pracownicy przedstawiali wyniki swoich prac. Wykłady miewają także zapraszani goście greccy, w tym także sławni pisarze i poeci (Wasilis Aleksakis, Wasilis Wasilikos, Titios Patrikos i wielu innych).
PSH dysponuje najbogatszą w Polsce biblioteką nowogrecką.
Powołanie i utrzymanie studiów nowogreckich w OBTA/WAL stało się możliwe dzięki poparciu wielu instytucji greckich, zwłaszcza Ambasady Grecji w Warszawie, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Wyznań Religijnych, Ministerstwa Kultury Grecji oraz współpracy z Uniwersytetem Ateńskim i Fundacjami takimi jak Fundacja Kultury Greckiej, Fundacja Onassisa, Fundacja Uranisów, Fundacja Kokalisa a także dzięki gorącemu wsparciu prywatnych sponsorów, szczególnie Jego Ekscelencji Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej na Cyprze, pana Lukisa Papafilipu, który w 2006 roku ufundował Loukis Papaphilippou Seat of Advancement in Modern Greek.

Plan egzaminacyjnej sesji zimowej.