Ilustrowana kronika PSH - część IV


Wstęp i dydaktyka | Działalność naukowa | Biblioteka | Działalność popularyzatorska
Powrót na stronę PSH

DZIAŁALNOŚĆ POPULARYZATORSKA

Wśród rodzajów działalności popularyzatorskiej Pracowni należy wyróżnić:

PSH współpracuje z:


Wizyta Jorgosa Stasinakisa, prezydenta SOCIETE INTERNATIONALE DES AMIS DE NIKOS (marzec 2003).
Wizyta uczniów Liceum w Krioneri koło Aten (2003).
Wykład podczas Wieczorku Greckiego .
Wieczorek Grecki poświęcony Januszowi Strasburgerowi.
Wigilia - po grecku (stąd statek na pierwszym planie: grecki odpowiednik choinki).

Wieczorki greckie to:


Od samego początku istnienia PSH współpracuje z Ambasadą Republiki Grecji w Polsce. Na zdjęciu Radca Prasowy, Aleksis Jorjadis, podczas prezentacja dotyczącej zmian w Grecji po Igrzyskach Olimpijskich (maj 2005 roku).

 

Dzięki Ambasadzie mogliśmy gości znanych greckich pisarzy. Na zdjęciu Katerina Muriki (autorka książek dla dzieci), Fondas Ladis (autor poczytnych kryminałów i poeta) podczas wizyty w Pracowni w maju 2006 roku.


Od wielu lat Pracownia współpracuje z powstałym w 1994 roku Towarzystwem Przyjaciół Grecji. Wielu członków Towarzystwa to pracownicy, studenci i absolwenci studiów organizowanych przez Pracownię.

Święto latawca (organizowane przez TPG nie na przedwiośniu - jak w Grecji - ale w maju).
Prezentacja twórczości Mikisa Teodorakisa. Na zdjęciu Irena Argiro Tsermegas i Tomasz Kozłowski (styczeń 2007 roku).
Wystawa grecka w księgarni "Traffic Club" (lipiec 2007 roku).

Współpraca ze znakomitym ateńskim Teatrem Tańca "Dora Stratou" zoowocowała nie tylko warsztatami tańca.

Wykład dyrektora Teatru prof. Alkisa Raftisa, podczas którego prelegent ilustrował teorię tańca greckiego tańcząc na... stole konferencyjnym.
Lekcje tańca z tancerzem Teatru, Janisem Karajanisem.
Po zajęciach wspólne biesiadowanie W restauracji "Santorini".
Przedstawienie Karangiozisa, czyli greckiego teatru cieni, zostało wystawione w Pracowni u zarania jej dziejów.
Teatr "Dora Stratou" umożliwił zaproszenie znanego karangiozopektisa, wirtuoza teatru cieni, pana Jazona Melisinosa. Przedstawienie przez niego wystawione odbyło się w marcu 2001 roku w Warszawskiej Akademii Teatralnej.
Po pokazie zagrać w teatrze cieni mogli i widzowie.
Na zdjęciu Jasonas Melisinos oraz Adamandia Angeli, szefowa biura Teatru.

Pracownia współpracuje również z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Centrum wielokrotnie udostępniło swoje sale na imprezy, pokazy i wystawy, współorganizowane przez PSH oraz zaprzyjaźnione z Centrum Towarzystwo Przyjaciół Grecji.

W październiku 2007 roku odbyła się wspaniała prezentacja 20 ludowych strojów ślubnych, z kolekcji Teatru "Dora Stratou". I w tym pokazie, zorganizowanym przez MCKiS, uczestniczyli też pracownicy i studenci PSH oraz członkowie TPG. Na stronie Towarzystwa dostępne są galerie zdjęć (1, 2) z tego niecodziennego pokazu.


Od 2004 roku funkcjonuje Studencki klub filmowy organizujący edukacyjne pokazy najważniejszych dzieł greckiego kina, a także filmów dotyczących Grecji współczesnej. W ramach Klubu obejrzeliśmy już m.in. "Greka Zorbę", "Agenta nr 1", "Nigdy w niedzielę", "Stellę", "Madolinę Kapitana Corelliego", "Politiki Kuzina", "Z".

Od 2006 roku odbywają się regularne zajęcia tańca dla studentów, chociaż taniec w PSH gości od dawna. Na zdjęciu Irena Tsermegas uczy tańca na korytarzu OBTA.


Okazją do tańca był huczny koniec roku akademickiego 2006/2007, zorganizowany pod koniec czerwca w tawernie "Gyromania". Tańczono rebetiko, zeibekiko, tsfteteli...

Kronikę, na podstawie pokazu multimedialnego, zaprezetowanego w grudniu 2007 roku w ramach sesji OBTA-MSH "Tożsamość - wolność - suwerenność. Przemiany tradycji antycznej w Europie Środkowo-wschodniej"
przygotowali
prof. Małgorzata Borowska
dr Przemysław Kordos